GOOGLE ARAMA

27 Aralık 2015 Pazar

YAKIN TARİHTE KORE SAVAŞI VE SONUCU

YAKIN TARİHTE KORE SAVAŞI VE SONUCU

Kore Savaşı
 1950-1953 yılları arasında yapılan Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaştır. SavaşAmerika ve Müttefiklerinin daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahelesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştır. Kore Savaşı sonunda
Kore'nin bölünmüşlüğü korunmuş ve bugüne kadar gelen birçok sorun miras kalmıştır.

Savaş öncesinde Kore 

Savaş öncesinde Kore kolera salgınlarına uğrayan okuma-yazma oranı düşük ve endüstrileşmeyi kaçırmış bir ülaaadi. Son yüzyıl boyunca Uzakdoğu güç oyunlarında satranç tahtasındaki bir piyon gibi oynanmıştı. Kendi güvenliğini arttırmak ve Çin üzerinde daha rahat nufuz kurmak için 1905 yılında Japonya Rus Çarlığı'nı yenerek Kore'ye sahip olmuştu.
Kore; 1945 yılında Japonya'nın teslimiyetinden sonra Amerika ile Sovyetler Birliği arasındaki anlaşmazlığın yüzeye çıktığı ilk yerlerden birisi oldu. Bu iki süper güç Japonya'dan aldıkları Kore toprakları üzerinde yerli ama kendilerine bağımlı hükümetler kurduktan sonra 1948-1949 yıllarında askerlerini çektiler. Böylece Sovyet yanlısı Kuzey Kore ile Amerikan yanlısı Güney Kore kuruldu ve 38. enlem aralarında sınır oldu.

Savaş
Sovyet lideri Stalin'in desteğiyle Kuzey Kore birlikleri 25 Haziran1950'de 38. enlemin güneyine doğru hareket etti. Böylece Kore Savaşı resmen başlamış oldu.
Savaşın sonucu
Kore Savaşı sonucunda Kuzey Kore Çin ile batı bloğu arasında tampon bölge haline geldi. Savaştan yine en çok Koreliler zararlı çıktı. Kore yakılıp yıkıldı;yaklaşık olarak 3 milyon insan öldü Bunlardan yaklaşık 36.000'i Amerikan askerinden 600.000'i Koreli askerlerden ve 500.000'i Çin'li askerlerden oluşmaktadır. ALINTIDIR.

Hiç yorum yok: